Skip to content

36 Fern Ridge LaneTitusville, NJ 08560

Built 1951

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 18, 2022

Property Information

Block128
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class16
Description1SCB 2AG
Dwellings1
Zoning2ZON
Sq Footage1,280
Acreage2.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,800
72%
Improvement Value:$94,300
28%
Total Assessment$339,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,705+6.4%
2024$10,060+6.9%
2023$9,413+5.3%
2022$8,935+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,280DeedBook 6476, Page 769Recorded2/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1951