Skip to content

9 Wrick AveTitusville, NJ 08560

Built 2010

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Dec 22, 2011

Property Information

Block130
Lot76.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,706
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
39%
Improvement Value:$118,500
61%
Total Assessment$194,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,140+3.3%
2024$5,944+3.4%
2023$5,751+2.5%
2022$5,612+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$182,000
DeedBook 6136, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 2010