Skip to content

13 Wrick AveTitusville, NJ 08560

Built 1950

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Feb 6, 2006

Property Information

Block130
Lot78.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class16
Description1SF 1OB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,382
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,800
62%
Improvement Value:$100,000
38%
Total Assessment$262,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,297+3.3%
2024$8,031+5.9%
2023$7,586+2.5%
2022$7,403+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$317,500
DeedBook 5296, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1950