Skip to content

16 Wildwood WayTitusville, NJ 08560

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2024

Property Information

Block132
Lot23.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class16
Description1.5 SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,306
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
62%
Improvement Value:$95,700
38%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,851+3.3%
2024$7,600+5.9%
2023$7,179+2.5%
2022$7,006+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6557, Page 1565

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 6134, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1960