Skip to content

17 Cedar LaneTitusville, NJ 08560

Built 1993
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block133
Lot12.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,765
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,800
27%
Improvement Value:$381,300
73%
Total Assessment$524,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,546+4.9%
2024$15,775+3.2%
2023$15,286+2.5%
2022$14,916+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6553, Page 1878

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 2588, Page 422