Skip to content

29 Fiddlers Creek RdTitusville, NJ 08560

Built 1819
Apartment

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block133
Lot14.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description7-DWELLS-PL-7OB
Dwellings8
ZoningMRC
Sq Footage962
Acreage23.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$659,300
48%
Improvement Value:$715,700
52%
Total Assessment$1,375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,409+3.3%
2024$42,019+4.4%
2023$40,247+2.5%
2022$39,274+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,900,000
Sq Ft962DeedBook 6470, Page 1289Recorded1/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1819