Skip to content

43 Fiddlers Creek RdTitusville, NJ 08560

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$826,000
Last Sale Date
Dec 6, 2024

Property Information

Block133
Lot30.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,721
Acreage3.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,900
51%
Improvement Value:$225,200
49%
Total Assessment$455,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,529+3.3%
2024$14,064-0.1%
2023$14,078+2.5%
2022$13,737+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$826,000
Sq Ft2,721DeedBook 6577, Page 754Recorded12/12/2024

Property Sale

Sale
$1,896
DeedBook 6056, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1954