Skip to content

4 Rivera AveTitusville, NJ 08560

Built 1918

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Dec 16, 2002

Property Information

Block135
Lot25.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,040
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,300
54%
Improvement Value:$218,300
46%
Total Assessment$470,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,857+6.2%
2024$13,984+3.1%
2023$13,561+2.5%
2022$13,233+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$382,500
DeedBook 4447, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1918