Skip to content

14 Detour AveTitusville, NJ 08560

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block135
Lot76.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class47
Description2SF 2UG
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage2,072
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$268,200
64%
Improvement Value:$149,200
36%
Total Assessment$417,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,177+6.1%
2024$12,420+3.0%
2023$12,059+2.5%
2022$11,767+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft2,072DeedBook 6602, Page 162Recorded8/27/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920