Skip to content

3 Long WayHopewell, NJ 08525

Built 1995

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Aug 17, 2007

Property Information

Block14
Lot12.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,358
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,300
42%
Improvement Value:$405,300
58%
Total Assessment$698,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,055+3.3%
2024$21,349-0.1%
2023$21,370+2.5%
2022$20,853+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 5706, Page 107

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 2937, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 2809, Page 43