Skip to content

11 Long WayHopewell, NJ 08525

Built 1989

Last Sale Price
$401,185
Last Sale Date
Jun 17, 1998

Property Information

Block14
Lot12.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,626
Acreage4.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,800
44%
Improvement Value:$397,600
56%
Total Assessment$714,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,304+3.3%
2024$21,582-1.2%
2023$21,854+2.5%
2022$21,325+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$401,185
DeedBook 3395, Page 29

Property Sale

Sale
$430,117
DeedBook 2512, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1989