Skip to content

16 Long WayHopewell, NJ 08525

Built 1996

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Jul 6, 2005

Property Information

Block14
Lot12.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,333
Acreage1.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
41%
Improvement Value:$393,600
59%
Total Assessment$670,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,165+3.3%
2024$20,487-0.1%
2023$20,508+2.5%
2022$20,011+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 5117, Page 8

Property Sale

Sale
$448,650
DeedBook 30869, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 2809, Page 43