Skip to content

12 Long WayHopewell, NJ 08525

Built 1995

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block14
Lot12.10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,335
Acreage1.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,600
40%
Improvement Value:$420,000
60%
Total Assessment$695,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,960+3.3%
2024$21,258-0.1%
2023$21,278+5.2%
2022$20,220+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft5,335DeedBook 6215, Page 1163Recorded4/8/2015

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 2985, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 2809, Page 43