Skip to content

6 Long WayHopewell, NJ 08525

Built 1991

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Oct 1, 2011

Property Information

Block14
Lot12.13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,152
Acreage1.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,800
48%
Improvement Value:$300,300
52%
Total Assessment$575,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,156+3.3%
2024$17,575-0.1%
2023$17,592+2.5%
2022$17,167+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 6126, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$356,900
DeedBook 2544, Page 640