Skip to content

2 Long WayHopewell, NJ 08525

Built 1994

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 15, 2013

Property Information

Block14
Lot12.15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,496
Acreage3.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,700
40%
Improvement Value:$400,600
60%
Total Assessment$662,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,909+3.3%
2024$20,240-0.1%
2023$20,260+2.5%
2022$19,770+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft3,496DeedBook 6182, Page 1938Recorded11/19/2013

Property Sale

Sale
$466,000
DeedBook 2886, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1994