Skip to content

552 Province Line RdHopewell, NJ 08525

Built 1998

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 15, 2000

Property Information

Block14
Lot9.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2SF/3BG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,195
Acreage3.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$580,800
63%
Improvement Value:$341,900
37%
Total Assessment$922,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,130+8.5%
2024$26,859-0.1%
2023$26,886+2.5%
2022$26,235+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 3951, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1998