Skip to content

70 Aunt Molly RdHopewell, NJ 08525

Built 1956

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Jan 4, 1990

Property Information

Block15
Lot11.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SB 1AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,942
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
59%
Improvement Value:$243,200
41%
Total Assessment$593,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,727+3.3%
2024$18,128-0.1%
2023$18,146+2.5%
2022$17,707+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 2515, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1956