Skip to content

74 Aunt Molly Rd(Block 15 Lot 11.03)Hopewell, NJ 08525

Built 1984
Farm (Regular)

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Dec 30, 2014

Property Information

Block15
Lot11.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,779
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,300
56%
Improvement Value:$316,000
44%
Total Assessment$718,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,677+9.1%
2024$20,787-0.1%
2023$20,807+36.6%
2022$15,232+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,779DeedBook 6210, Page 73Recorded1/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1984