Skip to content

8 Benson LanePrinceton Junction, NJ 08550

Built 2005

Last Sale Price
$1,460,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block15
Lot2.12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class20
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage6,411
Acreage3.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,800
19%
Improvement Value:$1,126,300
81%
Total Assessment$1,392,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,949+3.3%
2024$42,543-0.1%
2023$42,584+2.5%
2022$41,554+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,460,000

From:

To:

Sq Ft6,411DeedBook 6333, Page 585Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$1,425,000

From:

To:

Sq Ft6,411DeedBook 6210, Page 1397Recorded1/16/2015

Property Sale

Sale
$1,925,000
DeedBook 5301, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000
DeedBook 4619, Page 265