Skip to content

9 Benson LaneSkillman, NJ 08558

Built 2004

Last Sale Price
$1,560,000
Last Sale Date
Jun 29, 2015

Property Information

Block15
Lot2.17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class20
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,430
Acreage2.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,600
19%
Improvement Value:$1,087,400
81%
Total Assessment$1,342,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,367+3.3%
2024$41,012-0.1%
2023$41,052+2.5%
2022$40,059+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,560,000

From:

To:

Sq Ft5,430DeedBook 6235, Page 396Recorded12/2/2015

Property Sale

Sale
$1,825,000
DeedBook 4902, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$645,000
DeedBook 4575, Page 155