Skip to content

925 Cherry Valley RdPrinceton, NJ 08540

Built 1791

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2009

Property Information

Block15
Lot9.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class21
Description2SF/GAR/STUD/SH
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,307
Acreage19.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$511,800
35%
Improvement Value:$930,700
65%
Total Assessment$1,442,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,540+3.3%
2024$44,083-0.1%
2023$44,126+2.5%
2022$43,059+6.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,515,000
DeedBook 5283, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1791