Skip to content

160 Hopewell Princeton RdHopewell, NJ 08525

Public Property

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Dec 29, 2005

Property Information

Block16
Lot18.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage---
Acreage55.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,469,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,469,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$16,884+6.0%
2006$15,922+5.6%
2005$15,078+10.9%
2004$13,590+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,000,000
DeedBook 5272, Page 233

Property Sale

Sale
$1,247,872
DeedBook 4292, Page 232