Skip to content

103 E Prospect StHopewell, NJ 08525

Built 1958

Last Sale Date
Dec 13, 2011

Property Information

Block16
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,277
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,800
50%
Improvement Value:$222,900
50%
Total Assessment$447,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,134+3.3%
2024$13,682-0.1%
2023$13,695+2.5%
2022$13,364+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958