Skip to content

214 Hopewell Princeton RdHopewell, NJ 08525

Built 1954

Last Sale Price
$483,500
Last Sale Date
Dec 5, 2013

Property Information

Block16
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SCB 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,836
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,300
43%
Improvement Value:$251,100
57%
Total Assessment$443,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,714+3.3%
2024$13,275+2.8%
2023$12,909+2.5%
2022$12,597+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$483,500

From:

To:

DeedBook 6184, Page 1349Recorded12/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1954