Skip to content

220 Hopewell Princeton RdHopewell, NJ 08525

Built 1997

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Sep 2, 1999

Property Information

Block16
Lot45.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class20
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage4,712
Acreage6.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,000
39%
Improvement Value:$685,500
61%
Total Assessment$1,121,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,406+3.3%
2024$34,273-0.1%
2023$34,307+2.5%
2022$33,477+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 3661, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2565, Page 368