Skip to content

216 Hopewell Princeton RdHopewell, NJ 08525

Vacant Land

Last Sale Price
$135,500
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block16
Lot45.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage---
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$133,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,044+3.3%
2024$3,915+2.8%
2023$3,808+2.5%
2022$3,716+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,500

From:

To:

DeedBook 6334, Page 151Recorded7/18/2018