Skip to content

83 Hopewell Princeton Rd(Block 18 Lot 12.02)Hopewell, NJ 08525

Commercial

Last Sale Price
$77,641
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block18
Lot12.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
DescriptionOFF CONDO/2A
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,800
62%
Improvement Value:$32,900
38%
Total Assessment$87,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,925+3.3%
2024$4,767-0.1%
2023$4,772+2.5%
2022$4,657+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$77,641
DeedBook 6553, Page 1478Recorded4/11/2024

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 3673, Page 134

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2425, Page 486