Skip to content

83 Hopewell Princeton Rd(Block 18 Lot 12.04)Hopewell, NJ 08525

Commercial

Last Sale Price
$36,396
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block18
Lot12.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
DescriptionOFF CONDO/1B
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
87%
Improvement Value:$6,500
13%
Total Assessment$49,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,810+3.3%
2024$2,720-0.1%
2023$2,723-26.1%
2022$3,686+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$36,396
DeedBook 6553, Page 1451Recorded4/11/2024

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 2658, Page 212

Property Sale

Sale
$71,530
DeedBook 2411, Page 860