Skip to content

Penn Hopewell Rd(Block 18 Lot 2.02)Hopewell, NJ 08525

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2000

Property Information

Block18
Lot2.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage---
Acreage47.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$59,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$101-38.5%
1995$165+4.8%
1994$157+33.9%
1993$117+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$818,850
DeedBook 2482, Page 302