Skip to content

233 Hopewell Amwell Rd(Block 1 Lot 3.01)Hopewell, NJ 08525

Built 1978
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block1
Lot3.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF 3OB
Dwellings2
ZoningMRC
Sq Footage2,876
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
44%
Improvement Value:$327,100
56%
Total Assessment$582,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,377+3.3%
2024$17,789-0.1%
2023$17,806+2.5%
2022$17,376+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978