Skip to content

555 Province Line Rd(Block 1 Lot 6.011)Hopewell, NJ 08525

Built 1988
Farm (Regular)

Last Sale Price
$2,600,000
Last Sale Date
Jul 5, 2023

Property Information

Block1
Lot6.011
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class20
Description2SF/DG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,445
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,500
34%
Improvement Value:$764,100
66%
Total Assessment$1,155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,482+6.2%
2024$34,352-0.1%
2023$34,386+2.5%
2022$33,554+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,600,000
Sq Ft4,445DeedBook 6529, Page 675Recorded7/24/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,195,000

From:

To:

Sq Ft4,311DeedBook 6184, Page 602Recorded12/11/2013

Property Built

Built

Year Built: 1988