Skip to content

5 Tyburn LaneHopewell, NJ 08525

Built 1964

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 7, 2016

Property Information

Block20.04
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SDWLNG 2UG 2OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,612
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,000
56%
Improvement Value:$236,800
44%
Total Assessment$539,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,041+3.3%
2024$16,496-0.1%
2023$16,512+2.5%
2022$16,113+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,612DeedBook 6261, Page 578Recorded9/7/2016

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 3111, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1964