Skip to content

5 Fairway DrHopewell, NJ 08525

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2024

Property Information

Block20.05
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,181
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
63%
Improvement Value:$180,000
38%
Total Assessment$480,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,154+3.3%
2024$14,669+0.7%
2023$14,564+6.4%
2022$13,692+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6556, Page 912

Property Sale

Sale
$493,600

From:

To:

Sq Ft2,181DeedBook 6259, Page 943Recorded8/22/2016

Property Sale

Sale
$268,500
DeedBook 2437, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1963