Skip to content

3 Fairway DrHopewell, NJ 08525

Built 1976

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 26, 2012

Property Information

Block20.05
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,073
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,000
56%
Improvement Value:$229,000
44%
Total Assessment$523,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,511+3.3%
2024$15,983-0.1%
2023$15,999+2.5%
2022$15,612+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 6161, Page 76

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 3945, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1976