Skip to content

1 Fairway DrHopewell, NJ 08525

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2019

Property Information

Block20.05
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SB2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,800
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,000
49%
Improvement Value:$296,000
51%
Total Assessment$585,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,468+3.3%
2024$17,878-0.1%
2023$17,895+2.5%
2022$17,462-3.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft2,800DeedBook 6347, Page 1629Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 6027, Page 263

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 5710, Page 214

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 3357, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1985