Skip to content

167 Penn Rocky Hill RdHopewell, NJ 08525

Built 1949

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 9, 2020

Property Information

Block20
Lot21.031
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,468
Acreage3.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,900
58%
Improvement Value:$213,000
42%
Total Assessment$510,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,129+3.3%
2024$15,613-0.1%
2023$15,628+2.5%
2022$15,250+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,468DeedBook 6419, Page 556Recorded10/23/2020

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,468DeedBook 6284, Page 246Recorded5/5/2017

Property Sale

Sale
$322,500
DeedBook 4163, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1949