Skip to content

1 Timberbrooke DriveHopewell, NJ 08525

Built 2001

Last Sale Price
$739,000
Last Sale Date
Dec 24, 2020

Property Information

Block20
Lot71.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,399
Acreage1.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,500
48%
Improvement Value:$460,500
52%
Total Assessment$883,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,876+3.3%
2024$26,984-0.1%
2023$27,011-13.5%
2022$31,211-5.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$739,000
Sq Ft5,399DeedBook 6427, Page 800Recorded1/14/2021

Property Sale

Sale
$1,252,500
DeedBook 5280, Page 108

Property Sale

Sale
$1,101,500
DeedBook 4141, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 2001