Skip to content

13 Overlook RoadHopewell, NJ 08525

Built 1985

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Mar 30, 2000

Property Information

Block21
Lot1.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,137
Acreage5.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,200
50%
Improvement Value:$334,000
50%
Total Assessment$670,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,158+5.5%
2024$20,060+5.3%
2023$19,058+2.5%
2022$18,597+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 3799, Page 198

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 2576, Page 593

Property Sale

Sale
$324,500
DeedBook 2436, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1985