Skip to content

11 Overlook RoadHopewell, NJ 08525

Built 1999

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 31, 1997

Property Information

Block21
Lot1.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,671
Acreage1.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,300
42%
Improvement Value:$491,600
58%
Total Assessment$844,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,673+5.5%
2024$25,291+5.2%
2023$24,047+2.5%
2022$23,465+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3172, Page 348

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2453, Page 601