Skip to content

3 Overlook RoadHopewell, NJ 08525

Built 1989

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 26, 2018

Property Information

Block21
Lot1.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,902
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,300
45%
Improvement Value:$431,200
55%
Total Assessment$780,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,640+5.6%
2024$23,323+5.4%
2023$22,138+3.0%
2022$21,501+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft3,902DeedBook 6354, Page 1737Recorded1/14/2019

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 5993, Page 325

Property Sale

Sale
$949,900
DeedBook 5603, Page 263

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 3629, Page 86

Property Sale

Sale
$524,000
DeedBook 2505, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2443, Page 99