Skip to content

6 Coventry LaneHopewell, NJ 08525

Built 1988

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block21
Lot1.12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,392
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,600
51%
Improvement Value:$294,200
49%
Total Assessment$605,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,125+6.0%
2024$18,040+5.9%
2023$17,039+6.8%
2022$15,958+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft3,392DeedBook 6363, Page 925Recorded4/9/2019

Property Sale

Sale
$475,200
DeedBook 6140, Page 615

Property Sale

Sale
$594,000
DeedBook 5323, Page 144

Property Sale

Sale
$543,000
DeedBook 3957, Page 236

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 2515, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$345,500
DeedBook 2427, Page 684