Skip to content

11 Coventry LaneHopewell, NJ 08525

Built 1990

Last Sale Price
$729,900
Last Sale Date
Oct 27, 2005

Property Information

Block21
Lot1.17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SF 3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,436
Acreage2.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,500
48%
Improvement Value:$362,900
52%
Total Assessment$702,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,175+5.8%
2024$20,964+5.6%
2023$19,850+2.5%
2022$19,370+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$729,900
DeedBook 5215, Page 170

Property Sale

Sale
$382,900
DeedBook 3490, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 2438, Page 125