Skip to content

121 Lambertvl Hopewell Rd(Block 21 Lot 22.02)Hopewell, NJ 08525

Built 1747
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2010

Property Information

Block21
Lot22.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class19
Description2SF 7OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage3,125
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,400
51%
Improvement Value:$332,200
49%
Total Assessment$679,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,455+5.6%
2024$20,313-0.1%
2023$20,333+2.5%
2022$19,841+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1747