Skip to content

167 Penn Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1985
Apartment

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Apr 30, 2008

Property Information

Block21
Lot23.011
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
DescriptionAPARTMENTS
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage6,000
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,700
43%
Improvement Value:$342,900
57%
Total Assessment$597,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,866+3.3%
2024$18,263-0.1%
2023$18,281+2.5%
2022$17,838+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 5848, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1985