Skip to content

181 Penn Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1987

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 26, 2022

Property Information

Block21
Lot37.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,918
Acreage2.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,600
48%
Improvement Value:$355,400
52%
Total Assessment$678,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,404+3.3%
2024$20,720-0.1%
2023$20,740+2.5%
2022$20,238+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,918DeedBook 6480, Page 124Recorded3/30/2022

Property Sale

Sale
$663,750
DeedBook 5716, Page 24

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 4644, Page 185

Property Sale

Sale
$362,500
DeedBook 3252, Page 18

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2583, Page 266

Property Sale

Sale
$366,500
DeedBook 2424, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1987