Skip to content

125 Mine RdPennington, NJ 08534

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block23.01
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,437
Acreage2.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$327,100
53%
Improvement Value:$287,100
47%
Total Assessment$614,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,390+6.9%
2024$18,134+6.2%
2023$17,075+2.5%
2022$16,662-2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$935,000
Sq Ft2,437DeedBook 6599, Page 392Recorded7/29/2025

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 3230, Page 181

Property Sale

Sale
$273,825
DeedBook 2440, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1987