Skip to content

216 Route 31 North(Block 23 Lot 2)Pennington, NJ 08534

Built 1800
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2018

Property Information

Block23
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF 14OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,416
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,000
63%
Improvement Value:$137,000
37%
Total Assessment$373,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,776+3.3%
2024$11,399-0.1%
2023$11,410+2.5%
2022$11,134+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1800