Skip to content

9 Chase Hollow RdHopewell, NJ 08525

Built 1989

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block23
Lot4.13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage4,436
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,000
41%
Improvement Value:$544,000
59%
Total Assessment$922,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,108+6.0%
2024$27,470+4.4%
2023$26,301+2.5%
2022$25,665-1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft4,436DeedBook 6308, Page 619Recorded11/27/2017

Property Sale

Sale
$740,000
DeedBook 3826, Page 170

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 2598, Page 557

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 2479, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1989