Skip to content

7 Chase Hollow RdHopewell, NJ 08525

Built 1990

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jun 6, 1992

Property Information

Block23
Lot4.14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage5,600
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,000
38%
Improvement Value:$624,600
62%
Total Assessment$1,002,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,652+5.7%
2024$29,934+4.1%
2023$28,767+2.5%
2022$28,071-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 2637, Page 264

Property Sale

SaleMulti
$665,000
DeedBook 2568, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 2506, Page 101