Skip to content

129 Marsh Cor Woodsvl Rd(Block 23 Lot 6.01)Hopewell, NJ 08525

Built 1965
Farm (Regular)

Last Sale Price
$522,000
Last Sale Date
May 15, 2015

Property Information

Block23
Lot6.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SAL 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,674
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
60%
Improvement Value:$184,800
40%
Total Assessment$459,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,516+9.4%
2024$13,272-0.1%
2023$13,285+2.5%
2022$12,964+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$522,000

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 6219, Page 1398Recorded6/2/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1965